ZIMA w Bieszczadach


Bieszczady są atrakcyjne o każdej porze roku!


            To nie tylko hasło reklamowe. W zimie tylko nie popływamy po Zalewie Solińskim i nie odpoczniemy w stroju kąpielowym na jego brzegu. Wszystkie inne atrakcje są dostępne przez cały rok! Wystarczy zabrać ciepłe ubrania i zarezerwować hotel, a pomysły na ciekawe spędzenie czasu w Bieszczadach znajdziecie Państwo na naszej stronie!

 


Propozycje dla wybierających się zimą w Bieszczady:


1. kilkanaście WYCIĄGÓW NARCIARSKICH

2. wędrówki po widokowych szczytach przy pomocy RAKIET ŚNIEŻNYCH i KIJÓW TREKKINGOWYCH

3. KULIGI po Bieszczadach (transport, sanie z końmi, przewodnik – gawędziarz, ognisko z kiełbaskami i grzańcem)

4. a może BIEGÓWKI w BIESZCZADACH 

5. Kulig w Bieszczadach - Film

6. Bieszczady zimą z najważniejszymi atrakcjami - Film

7. Krajobraz Bieszczadów zimą z okien bieszczadzkiej kolejki leśnej - Film 

8. WYCIECZKI 1-DNIOWE, których terminy najlepiej sprawdzić i zarezerwować w TERMINARZ

9. wiele innych atrakcji, muzeów, o których można poczytać na: CO MOŻNA ROBIĆ oraz CO MOŻNA ZOBACZYĆ



WYCIĄGI W BIESZCZADACH I NA PODKARPACIU


Wyciąg narciarski w CHYROWEJ

 

  • 2 wyciągi talerzykowe i lina oraz 3 trasy: 900 m czerwona, 1400 i 400 m niebieskie

 

  • Ośrodek narciarski CHYROWA SKI jest położony w Beskidzie Niskim w miejscowości Chyrowa w pobliżu Dukli. Narciarze mają do dyspozycji 4 trasy oraz trzy wyciągi o długości 900, 400 i 100 metrów. Stok ma szerokość 130 metrów i jest zaliczany do jednego z najszerszych w Polsce. Każda trasa jest sztucznie naśnieżana, oświetlana i przygotowywana ratrakami. Do Chyrowej najbliżej z Jasła, Krosna, Iwonicza i Dukli.

  • Ponadto w ośrodku znajduje się wypożyczalnia nart, snowboardów oraz skuterów śnieżnych. Osoby, które stawiają pierwsze kroki na nartach mogą skorzystać ze szkółki narciarskiej. Zgłodniali narciarze mogą posilić się w restauracji, która serwuje dania z kuchni polowej, kiełbaskę z ogniska, potrawy z grilla oraz grzane wino i piwo.


Wyciąg narciarski w KALNICY

  • wyciąg orczykowy i 3 trasy: 850 m niebieska, 800 m czerwona, 650 m czarna

  • Wyciąg Kalnica to najbardziej malowniczo położony, najbardziej odległy i najbardziej rodzinny stok w całych Bieszczadach. Ośrodek narciarski KALNICA położony jest na stoku Krzemiennej (937m n.p.m.). Jest to typowo rodzinny stok, idealny do nauki jazdy na nartach. To wyciąg położony najbliżej od Cisnej, Smereka, Wetliny i Ustrzyk Górnych.

  • Do dyspozycji gości przygotowane są 3 trasy zjazdowe: niebieska 850m, czerwona 800m, czarna 650m, a różnica poziomów wynosi 100m. Stok, na którym położone są trasy jest przygotowywany ratrakiem. Ponadto znajduje się tu duży, bezpłatny parking, gastronomia, dyżurka GOPR, wypożyczalnia sprzętu oraz serwis.


Wyciąg narciarski w KARLIKOWIE

  • 2 wyciągi orczykowe + linowy i 2 trasy: 1280 m niebieska i 1200 m czerwona

  • Karlików to wieś w województwie podkarpackim w gminie Bukowsko, 13 km od Sanoka. Malownicze krajobrazy, lasy, czyste rzeki i powietrze, wytyczone szlaki turystyczne, bogata flora i fauna sprawiają, iż w okolicy powstają gospodarstwa agroturystyczne, natomiast na stoku góry Kamień położone są wyciągi narciarskie.

  • „KARLIKÓW" to dwie szerokie, bezpieczne i jedne z najdłuższych na Podkarpaciu tras zjazdowych o długości 1200 m każda, a różnica poziomów wynosi 188 m. Każda trasa jest sztucznie naśnieżana i przygotowywana ratrakami. Jeden ze stoków narciarskich jest sztucznie oświetlany. Do dyspozycji narciarzy są 2 wyciągi orczykowe o zdolności przewozowej 2000 os./h, a także wyciąg o długości 150 m z myślą o dzieciach i początkujących narciarzach. Ze stacji górnej wyciągu możemy podziwiać piękne bieszczadzkie widoki pokrytej śniegiem okolicy, m. in. Tokarnię 777 m n.p.m.

  • Znajduje się tu również szkółka narciarska i snowboardowa oraz wypożyczalnia sprzętu. Bazę noclegową na około 20 miejsc zapewnia hotelik w Stacji Dolnej. Można tu uczestniczyć w tradycyjnym kuligu (pod wyciągiem czekają konie z saniami), wypożyczyć skutery śnieżne i pojeździć po wyznaczonych trasach lub wybrać się na rajd po okolicznych widokowych wzgórzach.

  • Narciarze za darmo zaparkują samochód na 3 ogromnych parkingach, a odpocząć mogą w restauracji na stoku serwującej bardzo smaczne posiłki. Zachęcamy skorzystać też z potraw grillowych przygotowywanych w namiocie, siedząc przy stolikach z widokiem na stok.


Kolej linowa w PUŁAWACH

  • kolej linowa 2-osobowa, talerzyk, lina i 3 trasy: 1000 m niebieska, 1000 m czerwona, 1200 m niebieska, 150 m dla początkujących

  • KICZERA PUŁAWY to wyciąg krzesełkowy o długości około 700 metrów. Dojazd kolejką na szczyt zajmuje przeciętnie 6 minut. Ośrodek narciarski w Puławach dysponuje pięcioma różnymi trasami zjazdowymi. Trasa główna ma długość 1000 metrów i jest przeznaczona zarówno dla średniozaawansowanych jak i dla zaawansowanych miłośników zimowego szaleństwa. Trasa znajdująca się pod wyciągiem o długości 1000 metrów przeznaczona jest głównie dla zaawansowanych narciarzy. Dla początkujących narciarzy została stworzona trasa o długości 1200 metrów. Dodatkowym atutem stoku Kiczera Puławy jest oddzielna trasa biegowa. Stok jest oświetlany, sztucznie naśnieżany i przygotowywany ratrakiem.

  • Dodatkowe atrakcje jakie oferuje Ośrodek Narciarski w Puławach to: snowpark, mini wyciąg (tzw. Baby lift) dla dzieci, szkółka narciarska i snowboardowa oraz 2 wypożyczalnie sprzętu narciarskiego (przy dolnym parkingu i przy wyciągach dla początkujących). Na ten stok blisko z Rymanowa, Iwonicza, Krosna, Sanoka i Bukowska.

  • Bazę gastronomiczną stanowi restauracja, której możliwe jest także organizowanie imprez okolicznościowych. Natomiast bazę hotelową stanowią liczne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne zlokalizowane w pobliżu stoku Kiczera Puławy.


Wyciąg narciarski GROMADZYŃ

 

  • Ustrzyki Dolne – 2 wyciągi orczykowe + lina: 1100 m niebieska, 900 m czerwona

 

  • Ośrodek Narciarski Gromadzyń posiada dwa 2-osobowe wyciągi orczykowe, których długość wynosi 700 metrów, które przeznaczone są dla średniozaawansowanych oraz zaawansowanych narciarzy. Znajdują się tutaj także dwa mniejsze wyciągi (w tym jeden talerzykowy) przeznaczone dla początkujących miłośników zimowego szaleństwa oraz dzieci.

  • Stoki są regularnie przygotowywane: naśnieżane oraz ratrakowane, a nocą również oświetlane. Można tutaj skorzystać z usług zarówno wypożyczalni sprzętu narciarskiego, serwisu jak i szkółki narciarskiej. Stok jest również patrolowany przez bieszczadzkich ratowników GOPR dbających o bezpieczeństwo narciarzy w trakcie zimowych szaleństw. Chcąc zatrzymać się na dłużej w podkarpackiej miejscowości do wyboru jest wiele bieszczadzkich pensjonatów oraz gospodarstw agroturystycznych położonych tuż niedaleko stoku.


Kolej linowa LAWORTA

 

  • Ustrzyki Dolne, kolej linowa 2-osobowa, orczyk i lina: 1300 m czerwona

 

  • Ośrodek Narciarski Laworta w Ustrzykach Dolnych jest największym w Bieszczadach wyciągiem narciarskim, a zarazem jedynym w regionie podkarpackim wyciągiem krzesełkowym. Trasa ta posiada homologację FIS, co oznacza, że mogą być na niej rozgrywane zawody narciarskie slalomu i slalomu gigant. Stacja Laworta Ustrzyki Dolne składa się z trzech wyciągów. Wyciąg krzesełkowy ma długość 1300 metrów i jest najdłuższą trasą stoku w Bieszczadach.

  • Znajduje się tutaj także wyciąg orczykowy o długości 1250 metrów. Stoki te przeznaczone są głownie dla średnio- zaawansowanych oraz zaawansowanych narciarzy. Początkujący mogą ćwiczyć swoje umiejętności na najmniejszym wyciągu orczykowym o długości 300 metrów.

  • Stok jest oświetlony i sztucznie naśnieżany. Stacja oferuje wypożyczalnie oraz serwis sprzętu.


Wyciąg narciarski w WEREMIENIU

 

  • Okolice Leska – 2 wyciągi talerzykowe i 2 trasy: 680 m niebieska i 750 m czerwona

  • W Weremieniu u podnóży góry Gruszka, w odległości 2 km od Leska, zlokalizowany jest ośrodek Lesko-ski. Jest to jedno z miejsc w okolicy, gdzie warunki śniegowe utrzymują się najdłużej w sezonie zimowym.

  • „Weremień – LESKO SKI" to stok typowo rodzinny, idealny do nauki jazdy na nartach. Ośrodek posiada 2 wyciągi talerzykowe, długość tras to 680 i 750 m, a różnica poziomów 130 m. Stok, na którym położone są wyciągi jest oświetlany, sztucznie naśnieżany i przygotowywany ratrakiem. Znajduje się tu szkółka narciarska i snowboardowa oraz wypożyczalnie sprzętu. Można tu wypożyczyć skuter śnieżny i pojeździć po wyznaczonych trasach. Bazę noclegową na około 70 miejsc zapewnia 10 domków całorocznych i hotelik w Stacji Dolnej.

  • Ośrodek oferuje też wiele innych atrakcji: przeloty samolotem nad Bieszczadami, loty szybowcowe, paralotniowe, przejażdżki samochodami terenowymi, quadami, amfibią oraz poduszkowcem, łucznictwo, rowery górskie, paintball, wycieczki z przewodnikiem.


Wyciąg narciarski w ARŁAMOWIE

  • 2 wyciągi orczykowe i 3 trasy: 400 m i 700 m niebieskie, 500 m czerwona

Wyciąg narciarski w BYSTREM

  • wyciąg talerzykowy: 500 m niebieska i 920 m czarna

Wyciąg narciarski w CZARNORZEKACH koło Krosna

  • wyciąg talerzykowy: 450 m

Wyciąg narciarski w GOGOŁOWIE koło Frysztaka

  • 2 wyciągi talerzykowe i 2 trasy: 300 i 700 m niebieskie

Kolej linowa MAGURA SKI PARK Małastów w pobliżu Gorlic

  • kolej linowa krzesełkowa (4-osobowe!): 1400 m

Wyciąg narciarski MARESZKA w Świątkowej W. koło Krempnej

  • wyciąg orczykowy i 3 trasy: 850, 750 i 700 m

Wyciąg narciarski OSTRA GÓRA w Dylągówce

  • wyciąg talerzykowy: trasy 300 i 450 m

Kolej linowa w PRZEMYŚLU 

  • 2 wyciągi i 3 trasy: 830 m niebieska, 820 m zielona, 1200 m niebieska, "ośla łączka" 50m

Wyciąg narciarski RUSINOWA POLANA w Dwerniczku

  • wyciąg talerzykowy: 400 m, okolice Lutowisk

Wyciąg narciarski w STRZYŻOWIE

  • wyciąg orczykowy i 3 trasy: 500m, 200 m oraz 100 m

Wyciąg narciarski ZŁOTY STOK w Krzeszowie

  • wyciąg talerzykowy: 500 m

 

 

 

KARPACKIE WĘDROWANIE

na rakietach śnieżnych i z kijami!


Bieszczady są atrakcyjne o każdej porze roku!


            Główną atrakcją tego dnia będzie wędrówka na górę SULIŁA 759 m n.p.m. (w okolicach Komańczy) skąd rozpościera się malownicza panorama na Bieszczadzkie Połoniny. O tej porze roku jest to możliwe dzięki rakietom śnieżnym. To fantastyczny sposób na spędzenie aktywnie czasu. Dotrzemy do najbardziej dziewiczych zakątków, aby posłuchać górskiej ciszy i podziwiać piękne widoki. Rakiety dają możliwość poruszania się po głębokim śniegu i spacerów na przełaj, nie wymagają nauki ani doświadczenia. Wędrować więc może każdy – zarówno mały jak i duży ;-) W trakcie wycieczki zaznajomimy się również z TRADYCJAMI ŁEMKOWSKIMI w Komańczy, zwiedzimy prawdziwą, drewnianą CERKIEW wpisaną na listę UNESCO w Turzańsku, jak i również wdrapiemy się na widokową WIEŻĘ KLASZTORU w Zagórzu.

 


PROGRAM WYCIECZKI:

 

  • spotkanie z TRADYCJAMI ŁEMKOWSKIMI – stroje regionalne, krywulki, hafty i żywy język łemkowski...

  • W prywatnym muzeum łemkowskim Pani Daria Boiwka wraz z nieżyjącym już mężem, rodowitym Łemkiem, zgromadzili bardzo ciekawy zbiór strojów łemkowskich, a także przedmiotów codziennego użytku. Zbiór składający się z kilkuset eksponatów powstawał latami i zawiera przebogatą kolekcję strojów, haftowanych ikon, ruczników, serwet i koralikowej biżuterii łemkowskiej. Oprócz tego Państwo Boiwka zgromadzili eksponaty narzędzi używanych przez Łemków. Pani Daria nie tylko w ciekawy sposób opowiada o swoich zbiorach, ale także o tradycjach łemkowskich i śpiewa w języku łemkowskim – co w czasach dzisiejszych jest niezwykłą rzadkością!


  • szybki kurs rakietowy – informacje o dobieraniu sprzętu, regulacji i ustawieniach rakiet oraz technik marszu na rakietach śnieżnych


  • wędrówka na rakietach śnieżnych po „POŁONINACH POGÓRZAŃSKICH" w okolicach Komańczy: przełęcz nad Turzańskiem – SULIŁA 759m – Wysoki Wierch 649mCERKIEW w TURZAŃSKU z 1803r. wpisana na listę UNESCO w 2013r.!, wędrówka ze zwiedzaniem około 2,5 h


  • spacer do ruin klasztornych w Zagórzu z 22 metrową wieżą widokową!

  • Zagórski klasztor został wybudowany początkiem XVIII wieku. Położony jest na wzgórzu zwanym Marymontem – z trzech stron otoczony rzeką Osława – pełnił funkcje obronne. Od 2012 roku do ruin klasztoru prowadzi Droga Krzyżowa wykonana przez największych artystów bieszczadzkich. Natomiast w 2014 roku do użytku została oddana 22 metrowa wieża widokowa!

 

 

KULIG w Bieszczadach


         Zapraszamy klientów indywidualnych, jak i grupy na tradycyjne kuligi po Bieszczadach. Tę śnieżną przygodę łączymy ze zwiedzaniem Bieszczad z przewodnikiem. W razie problemów ze śniegiem sanie zamieniamy na koła i jedziemy trasą wycieczki TRAPERSKA PRZYGODA ze Smolnika w stronę Duszatyna malowniczą doliną rzeki Osława. Kuligi najczęściej organizujemy w okolicach Komańczy w Smolniku lub Dołżycy, ale także do cerkwi w Łopience, czy przepięknymi dolinami nieistniejących wiosek Radziejowa i Tyskowa.

 

 

BIEGÓWKI w Bieszczadach


Zapraszamy w sezonie zimowym na NARTY BIEGOWE
w Bieszczady, Beskid Niski i na Podkarpacie.



Na narciarzy czekają profesjonalnie przygotowane trasy:


USTRZYKI DOLNE 

  • Biegowe trasy narciarskie ulokowane są na górze Żuków we wsi Ustjanowa Górna i stąd też nazwa "Pod Żukowem". Miejsce to jest położone niecałe 4 km od Ustrzyk Dolnych w kierunku Leska. Znajduje się tam kila pętli m.in. o długości 2,5 km, 5 i 10 kilometrów. Do ubijania tras oraz zakładania torów do stylu klasycznego wykorzystywany jest profesjonalny ratrak.

  • W dniu 8 września 2011 r. Gmina Ustrzyki Dolne otrzymała potwierdzenie nadania homologacji dla tras narciarstwa biegowego "Pod Żukowem" zatwierdzonej przez Międzynarodową Federację Narciarską (Internationale de Ski Federation – FIS). Certyfikaty pozwalają na rozgrywanie zawodów międzynarodowych z udziałem najlepszych zawodników z całej Europy i Świata.

 


WETLINA 

  • Zapraszamy na narty biegowe do Wetliny, która leży w sercu Wysokich Bieszczadów. W latach 2003-2006 ówcześni członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic (m.in. pp. Grażyna i Piotr Ostrowscy, p. Stefania Biegun oraz kilka innych osób) wytyczyli, przygotowali i oznakowali ok. 20 km tras do narciarstwa biegowego. Teraz staramy się te trasy dla Państwa utrzymywać w przyzwoitym stanie.

  • W grudniu 2012 roku Stowarzyszenie Rozwoju Wetliny i Okolic otrzymało od Nadleśnictwa Cisna pozwolenie na wytyczenie, wyczyszczenie i oznakowanie nowej ścieżki biegowo-narciarskiej w Wetlinie. Jednocześnie, decyzją Zarządu Stowarzyszenia, postanowiono zrezygnować z dotychczasowej trasy żółtej (prowadzącej z Wetliny do Smereka po zrywkowych drogach leśnych) oraz trasy pomarańczowej (jednego z wariantów trasy czerwonej poprowadzonej u stóp Hnatowego Berda). Nowa trasa wytyczona została na łąkach należących do Nadleśnictwa, a znajdujących się niemal w centrum Wetliny.

  • Uwaga: trasy w Wetlinie to raczej trasy turystyczne, wędrowne niż trasy ściśle biegowe. Na krótkich odcinkach podejścia są na tyle ostre, że narty bez łuski mogą być niewystarczające.