Szlak rowerowy " Wzgórze Gruszka "


Numer trasy: 5A. Długość: 46 km.


                     Trasa zaczyna swój bieg w Lesku i prowadzi w kierunku Wzgórze Baszta dalej wzdłuż Sanu zmierza w kierunku Wzgórza Gruszka . Jest to najtrudniejszy fragment trasy z 4 kilometrowym stromym podjazdem . Ze szczytu wzniesienia rozciąga się panorama na masyw Chryszczatej i Bieszczady Zachodnie . Dalej trasa prowadzi doliną Kalniczki i zmierza do granic Cisniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego . Odcinek z Mchawy do Leska przebiega po dużej obwodnicy bieszczadzkiej  ( droga bez poboczy o wzmożonym ruchu ). Szlak rowerowy nie wymaga zbyt dobrego przygotowania kondycyjnego , większość drogi prowadzi dolinami górskich potoków . Asfaltowa nawierzchnia dróg jest w dobrym stanie.


  • 0,0 km


Lesko. Wyruszamy z rynku, znajduje się tutaj pierwsza tablica informacyjna "Ścieżki przyrodniczej Baszta". Kierujemy się na ulicę Ossolińskich skręcając w prawo za rogiem domu handlowego. Po 50 metrach skręcamy w lewo i po pokonaniu stromego podjazdu docieramy do ulicy Basztowej. Przed nami skrzyżowanie, na którym skręcamy w prawo. Wjeżdżamy w ulicę Basztową i pniemy się stromym podjazdem na wzgórze Baszta. Podjazd nie jest jednak długi, szybko znajdziemy się pod szczytem Baszty (422 m n.p.m.), skręcamy w lewo i dalej wąską kamienną drogą zjeżdżamy, mijając po prawej stronie porośniętą leśną stromiznę. W połowie zjazdu możemy zaczerpnąć wody z leśnego strumienia przy którym stoi kolejna tablica ścieżki przyrodniczej. Następnie obok słupa linii energetycznych skręcamy ostro w prawo i wjeżdżamy na polanę. 3,2 km od początku trasy dojeżdżamy do podnóża Baszty. Mijamy basen kąpielowy, przed płotem okalającym kamping skręcamy w lewo. Jedziemy wzdłuż ogrodzenia, a przy jego końcu, kierujemy się w prawo. Opuszczamy powoli park, mijając po prawej amfiteatr i widoczny na wzgórzu Zamek Kmitów, zaś po lewej stronie przed mostem kurhan. Trasa prowadzi teraz po drodze asfaltowej (ulicą Turystyczną). Dwieście metrów dalej szlak skręca w lewo, w kierunku mostu.


  • 4,2 km


Huzele. Za mostem ostry skręt w prawo i dalej wąską asfaltową drogą wzdłuż Sanu jedziemy w kierunku wzgórza Gruszka. Szlak wspina się dalej długim podjazdem między zalesionymi wzgórzami Pogórza Leskiego. Tuż przed szczytem odbija w lewo zielony szlak spacerowy prowadzący do mogiły ofiar hitleryzmu. My jedziemy dalej prosto. Koniec podjazdu. Po prawej stronie mijamy wzniesienie Gruszka (583 m n.p.m.), skąd rozciąga się panorama na zachodnie krańce Bieszczadów i masyw Chryszczatej. Wreszcie rozpoczyna się zjazd.


  • 10,0 km


Most w Tarnawie Górnej. Skręcamy w lewo, podążamy na południe. Przed nami łatwy odcinek trasy prowadzący po równej nawierzchni doliną Kalniczki. Jadąc cały czas lekko w górę, mijamy wsie Łukowe i Serednie Wielkie. Mijając ostatnie zabudowania Seredniego i osiedle PGR wjeżdżamy łagodnym podjazdem do lasu, przez który będziemy jechać ponad 2,5 km. Dalej droga opada łagodnym zjazdem, przed nami otwarta przestrzeń i widok na wzgórza porośnięte lasami. Z prawej strony drogi towarzyszy nam rzeczka Tarnawka, która doprowadzi nas do Kalnicy.


  • 22,3 km


Dotarliśmy do Kalnicy. Mijamy budynki PGR-u i dojeżdżamy do skrzyżowania dróg. Schodzą się tutaj dwa szlaki rowerowe, które przez najbliższe 7 kilometrów biegną wspólnie do skrzyżowania w Mchawie. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku Baligrodu. Przed nami długi, dwukilometrowy, kręty podjazd. Po pokonaniu tegoż podjazdu wjeżdżamy do niewielkiej wsi, malowniczo położonej między leśnymi wzgórzami. Zatrzymać się tutaj można na noclegu w gospodarstwach agroturystycznych. Czekać nas teraz będzie jeszcze dłuższy zjazd, aż do doliny Hoczewki i wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej. Po drodze mijamy jeszcze odbicie drogi w prawo, zmierzającej do Roztok Dolnych, szlak rowerowy biegnie prosto przez most nad rzeczką Mchawą.


  • 29,2 km


Skrzyżowanie dróg, znajduje się tutaj smażalnia ryb nad rzeczką Hoczewka. Skręcamy tu w lewo i zmierzamy w kierunku Leska (jadąc w prawo dotarlibyśmy do Baligrodu). Trzy kilometry dalej mijamy Zahoczewie - jednej z najstarszych wsi w dobrach Balów. Z kolei w Nowosiółkach znajduje się muzeum łowiectwa. Warto też zwrócić uwagę na rezerwat przyrody - "Progi skalne na Hoczewce" - odcinek rzeki długości 200 m, na którym występuje duże skupienie rozmaitych progów i wodospadów.


  • 39,4 km


Rozwidlenie dróg w miejscowości Hoczew, gdzie po lewej stronie murowany budynek dawnej karczmy (XIX w.). Skręcając w prawo dojechać można do Polańczyka. My skręcamy w lewo i kierujemy się do Leska. Po lewej stronie drogi mijamy zajazd "Pod Gruszą", zaś po prawej wzgórze Czulnia (576 m n.p.m.). Przekraczamy w końcu most na Sanie i powoli wjeżdżamy do Leska. Po kilkudziesięciu metrach, przed przystankiem PKS, skręcamy lekko w prawo (droga asfaltowa), gdzie mijamy po prawej stronie mury zamku Kmitów. Jadąc wzdłuż leskiego parku i murów Zamku Kmitów wjeżdżamy na parking, po lewej stronie budynek Liceum Ogólnokształcącego. Za Liceum skręcamy w lewo, mijamy restaurację "Ratuszowa", skąd do leskiego rynku pozostało nam już tylko 200 metrów.


  • 45,9 km


Rynek w Lesku - koniec szlaku.


Źródło: Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów